8 czerwca 2016 Udostępnij

Największa giełda na świecie

Dzień Świętego Walentego na całym świecie jest dniem, kiedy to kwiaciarnie odnotowują największą sprzedaż. Holenderscy kupcy cały rok czekają właśnie na ten dzień. W 2015 roku – dokładnie tak samo, jak w latach ubiegłych – FloraHolland (giełda kwiatowa) osiągnęła obrót kształtujący się na poziomie czterech i pół miliarda euro.

Wbrew obiegowej opinii wszystkie róże, które kupić można na terenie Europy pochodzą z Afryki. Są jednak sprzedawane z Holandii. Jeszcze nie tak dawno to Holandia była największym eksporterem kwiatów ciętych na całej kuli ziemskiej. Na giełdzie w Aalsmeer każdego roku sprzedawano przeszło dwanaście miliardów kwiatów. Błyskawiczny rozwój Internetu sprawił jednak, że znaczenie tej słynnej giełdy kwiatowej nieco się zmniejszyło. Nadal jednak w międzynarodowym handlu kwiatami – i to zarówno tym internetowym, jak i tym giełdowym – Holandia może pochwalić się obrotem wyższym niż wszystkie inne kraje Europy razem wzięcie. W 2008 roku obrót kwiatami osiągnął wartość aż czterech miliardów euro. Obecnie wynosi on już cztery i pól miliarda euro. I to mimo tego, że przeszło połowa tego handlu prowadzona jest właśnie drogą internetową.

Warto wiedzieć, że kwiaty, które oferowane są przez holenderskie giełdy kwiatowe wcale nie muszą być kwiatami wyhodowanymi w Holandii. I tak na przykład róże sprowadzane są z terenu kontynentu afrykańskiego. Z Holandii pochodzą jednak rośliny cebulkowe. Nie bez powodu bowiem Holandia określana jest krajem takich roślin, jak hiacynty, tulipany oraz narcyzy. Co więcej, wielu hodowców holenderskich zdecydowało się przenieść prowadzoną w szklarniach produkcję do krajów położonych na południu. Wszystko dlatego, że promieni słonecznych jest tam więcej, a siła robocza nie kosztuje wiele. W efekcie aż dziewięćdziesiąt pięć procent róż, które dzisiaj kupić można w kwiaciarniach Europy pochodzi z takich państw afrykańskich, jak Kenia, Etiopia, Zimbabwe, Uganda oraz Zambia. Samoloty z Afryki każdego dnia przywożą róże na Schiphol – lotnisko znajdujące się w Amsterdamie. Stąd kwiaty trafiają na giełdę kwiatową, gdzie kupowane są przez dostawców.