22 czerwca 2016 Udostępnij

Kwiecień w Holandii - w poszukiwaniu tulipanów

Jeśli planujemy wybranie się z wizytą do Holandii, powinniśmy mieć świadomość tego, że na krok taki najlepiej jest zdecydować się w kwietniu. Oczywiście, wspomnienie właśnie o tym miesiącu nie jest przypadkowe, wtedy bowiem właśnie kwitną tulipany, a nie da się ukryć, że mówiąc o nich mamy na myśli jeden z tych symboli Holandii, których znaczenia nie da się zakwestionować.

Tu warto zresztą podkreślić, że sami Holendrzy doceniają siłę tych kwiatów. Wyraża się to między innymi w kwiecistych paradach i festiwalach, które są przez nich organizowane co roku i znane z tego, że cieszą się popularnością również poza granicami Holandii. Oczywiście, ten, który jest uważany za najważniejszy, ma miejsce w parku Keukenhof – położonym pomiędzy Hagą i Amsterdamem. Keukenhof jest zresztą miejscem, które zasługuje na miano niezwykłego. To oryginalny ogród botaniczny, który wraz z nastaniem wiosny jest otwierany dla zwiedzających. W tym roku był on czynny aż do 17 maja otwierając swoje bramy od 8-ej aż do 19.30.

Ogrody Keukenhof to jedno z tych miejsc, których niemal nikomu nie trzeba przybliżać, systematycznie przyciągają bowiem nie tylko ogrodników, ale również miłośników przyrody z całego świata. Jest to również jedna z największych atrakcji Holandii. Ogrody liczą sobie aż 32 hektary powierzchni, na której można zobaczyć niemal 7 milionów tulipanów i innych roślin cebulkowych. Co ciekawe, choć ogród na ogół zwiedza się na piechotę, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wsiąść na rower i podziwiać go z takiej perspektywy. Trudno się jednak temu dziwić – jesteśmy przecież w Holandii.

Niewątpliwą atrakcją, jaka czeka na turystów pojawiających się w ogrodzie są wyjątkowe wystawy. W roku 2015 były one poświęcone między innymi Vincentowi Van Goghowi, a twórczość artysty była inspiracją dla znakomitych instalacji kwiatowych, które towarzyszyły festiwalowi. Chyba najciekawszą była w tym kontekście kwiatowa konstrukcja przypominająca autoportret artysty, a przecież mówimy zaledwie o jednym z wielu rozwiązań. Chcąc zobaczyć kwitnące tulipany można wybrać się również do Amsterdamu, kwiecień jest bowiem miesiącem, w którym w stolicy Holandii kwitnie ich ponad 400 tysięcy. Najczęściej znajdują się one w ogrodach należących zarówno do muzeów, jak i instytucji publicznych, można jednak spotkać je również w okolicach domów prywatnych. I choć same tulipany są kwiatami wyjątkowo delikatnymi, trudno nie zgodzić się z tym, że można mówić o nich jako o jednym z najbardziej trwałych symboli Holandii. Co ciekawe, fascynacja Holendrów tymi roślinami trwa od siedemnastego wieku.