23 czerwca 2016 Udostępnij

Zielone ogrody Amsterdamu. Cz. II.

Co tak fascynuje w zielonych skwerach znajdujących się w każdym zakątku Amsterdamu? Nie ma tu precyzyjnie przygotowanych ogródków, możemy zapomnieć o widokach znanych z okładek magazynów o ogrodnictwie, tutaj wykorzystuje się wszystko co może w jakikolwiek sposób związać z bujną roślinnością i niekoniecznie są to rzeczy prosto z półek sklepowych.

W Amsterdamie pomysłowi mieszkańcy potrafią wykorzystać nawet stare, wysłużone wiadro, które będzie świetnie spełniało rolę doniczki dla roślin niewymagających wiele pielęgnacji. Nie znajdziemy tutaj pięknych tarasów z terakoty czy bogatej ceramiki, za to mnóstwo roślin, które przetrwają w trudnych warunkach oraz recykling wszystkiego co może się nadać do ich hodowli. Każdy kto uprawia swój przydomowy ogródek dba o rośliny najlepiej jak potrafi, jednak tego szczęścia nie mają rośliny które maja przyozdobić skwerki i uliczki miejskie. Do takich miejsc trafiają rośliny bardzo wytrzymałe i nie wymagające szczególnej troski, a w Amsterdamie jest to bardzo często bukszpan. Oprócz niego często pojawia się także żurawek, który jest byliną bardzo wytrzymałą na warunki atmosferyczne i pięknie się prezentuje ze swoimi kolorowymi liśćmi.

Spacerując uliczkami holenderskiej stolicy natrafić można na wiele gatunków doskonale nam znanych z polskich ogrodów. Świetnie się one odnajdują w tym łagodniejszym klimacie i potrafią doskonale podkreślić urodę tego miasta. W części bardziej reprezentatywnej oraz w wielu restauracjach czy pubach, można zauważyć zmiany w wyborze roślin, na bardziej okazałe i lepiej prezentujące się estetycznie. Często można spotkać klon palmowy lub inne ozdobne krzewy i rośliny liściaste, które swoim wyglądem dodają uroku. Z racji niewielkiej przestrzeni jaką dysponują mieszkańcy miasta do hodowli roślin, wykorzystuje się tu każdy najmniejszy zakątek do wstawienia w nim odrobiny zieleni. Nie dziwią barki mieszkalne pływające po kanałach, które na dachu mają zielony ogród, nie dziwią ogródki w ciasnych zakamarkach, a na każdym kroku widać potrzebę otaczania się roślinami, co nie jest łatwe w mieście poprzecinanym kanałami. Mieszkańcy znakomicie wykorzystują swoją inwencje twórczą to tworzenia niepowtarzalnych miejsc pełnych roślin, co może stać się dla nas wzorem w zagospodarowaniu terenów miejskich w przyjazny dla ludzi sposób.